Ballina / Lajme / Asteroidi gjigant kaloi dje shumë afër Tokës, por rrezikon të rikthehet sërish
Loading...

Asteroidi gjigant kaloi dje shumë afër Tokës, por rrezikon të rikthehet sërish

Një asteroid me madhësinë e një ndërtese 10-katëshe kaloi pranë Tokës ditën e djeshme në gjysmën e distancës së largësisë së hënës nga planeti ynë.
Asteroidi i quajtur 2017 AG13, i cili ka një orbitë eliptike, ishte dalluar ditën e martë nga vëzhguesit qiellorë të Universitetit të Arizonës.

Diametri i tij shkon deri në 34 m dhe kur kaloi afër Tokës po lëvizte me shpejtësinë 16 km/s.

Ai do i afrohet sërish planetit tonë në datën 28 dhjetor 2017, por më parë duhet të kalojmë rrezikun e 38 të tjerëve që pritet t’i afrohen Tokës këtë muaj, sipas parashikimeve të NASA-s.

Për vite të tëra shkencëtarët janë përpjekur të gjejnë zgjidhjen e problemit nëse një asteroid do godiste Tokën pa e ditur askush.

Tashmë Shtëpia e Bardhë ka lançuar një dokument zyrtar ku përshkruhet plani nëse kjo gjë ndodh.
0000d1f800000cb2-4103170-image-a-29-1483989698881_1484055178-9686360

Shikoni edhe

Befason këngëtari turk: Unë jam babai i Adeles, e kisha të dashur nënën e saj! (Foto)

Një këngëtar turk i quajtur Mehmet Asar pretendon të jetë babai i këngëtares me famë …

Gazetarja që e ka “zakon” të “hap këmbët” në emision (Video,+16)

error: