Kuriozitete

Sëmundjet që përkeqësohen me të nxehtin, faktorët e rrezikut

Sëmundjet e lidhura me të nxehtin shpesh shkaktohen ose përkeqësohen nga dehidratimi dhe lodhja. Stërvitja në pikun e të nxehtit apo puna në ambientet jashtë rrit rrezikun. Konsumimi i alkoolit gjithashtu rrit rrezikun për dehidratim. Shumë ilaçe rrisin rrezikun për sëmundjet e lidhura me të nxehtin. Duke qenë nën mjekim, …

Lexo më tepër »

Mjekët në Shqipëri japin alarmin: Nëse keni këto shenja urgjent në spital, rrezikoheni nga …

Ndonëse gjatë verës numri i pacientëve që bëjnë ishemi, apo hemorragji cerebrale bie për shkak se në organizëm ndodh zgjerimi i enëve të gjakut, në shërbimin neurovaskular shifrat e të prekurve mbeten të larta. “Ne kemi pasur mesatarisht 100 deri në 120 raste në muaj me aksidente vaskulare, cerebrale..Ku 70 …

Lexo më tepër »

“Më përdhunonte çdo ditë, ishim fejuar”, vajza nga Tirana tregon makthin me 30-vjeçarin

Policia e kryeqytetit ka shpallur në kërkim një 30-vjeçar, i cili është denoncuar për marrëdhënie seksuale me dhunë nga e fejuara e tij. Kallëzimi në ngarkim të tij është bërë në Komisariatin nr.1 nga 20-vjeçarja me iniciale R.L., e cila pretendon se i dyshuari ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë …

Lexo më tepër »

Rabini që kishte parashikuar tri luftëra, 23 vite më parë kishte deklaruar se lufte me Korenë e Veriut do të jetë e tmerrshmja (VIDEO)

Rabini Levi Saadia Nahmani, qysh në vitin 1994 kishte parashikuar që lufta mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut do ta shtyjë botën drejt apokalipsit. Ky parashikim rrëqethës asokohe shumëkujt i tingëllonte si e pabesueshme për faktin se Koreja e Veriut nuk posedonte armë bërthamore, dhe nuk përbënte kërcënim për askënd …

Lexo më tepër »

Vajza fejohet me djalin 10 vjet më të madh, pas refuzimit ai e përdhunon: Mos trego!

Policia e kryeqytetit ka shpallur në kërkim një 30-vjeçar, i cili është denoncuar për marrëdhënie seksuale me dhunë nga e fejuara e tij. Kallëzimi në ngarkim të tij është bërë në Komisariatin nr.1 nga 20-vjeçarja me iniciale R.L., e cila pretendon se i dyshuari ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë …

Lexo më tepër »

Më thuaj në cilën stinë ke lindur, të të them ç’personalitet ke!

Ia vlen të pranojmë diçka: astrologjia është tunduese dhe njëkohësisht një “kult pagan” – e cila, e kombinuar me forcën tërheqëse të të gjitha planeteve në momentin që keni lindur, përcakton personalitetin tuaj. Një sërë studimesh të kryera vitet e fundit kanë arritur në përfundimin se temperamenti dhe mënyra e …

Lexo më tepër »