Kuriozitete

Kjo është receta e ‘mrekullisë’! Shëron çdo sëmundje, madje dhe ato vdekjeprurëse

Kjo është recetë për shërimin e organizmit komplet: pastron enët e gjakut, shëron zemrën, forcon sistemin imun, pastron mëlçinë, veshkat, si dhe sistemin tretës dhe mikroflorën. Përmirëson edhe punën e trurit dhe kujtesën, mbron nga infarkti dhe shëron personat që e kanë pësuar një të tillë. Përgatitja shëron edhe nyjat …

Lexo më tepër »

Deri në dy orë pas një “krize zemërimi” njerëzit janë 5 herë më të riskuar nga ….

Iktusi, infarkti, sindroma akute koronare, rupturat e aneurizmave dhe aritmitë… Janë disa nga problemet kardiovaskulare që kanë të ngjarë të ndodhin më shpesh pas një zemërimi apo inati. Kjo është ajo që lexojmë në faqet e revistës evropiane të zemrës (European Heart Journal), ku kohët e fundit është botuar një …

Lexo më tepër »

Një histori vërtetë për tu emocionuar, letra e një babai për djalin që gjeti në shtrat me vajzën e tij

Një baba ka postuar këtë letër në “Reddit” ku tregon momentin kur pa të bijën 17 vjeç, lakuriq pranë një djali komplet të panjohur. Ajo që ndodhi më pas do t’ju lërë pa fjalë! “Një mëngjes zbrita shkallët dhe pashë një skenë ekzaktësisht të tillë: vajza ime 17-vjeçare me një …

Lexo më tepër »

Aldisoni varroset sot pranë Arielës, djali i dajës: Janë gjëra të jetës, mund t’i ndodhë çdokujt

Aldison Belulaj ka ndërruar jetë ditën e djeshme në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, teksa ndodhej prej një jave në gjendje kritike për jetën. Sot rreth orës 13:00 ai do të përcillet për në banesën e fundit. Për mediat ka folur djali i dajës së Aldisonit, Astrit Koroveshi. Ai ka …

Lexo më tepër »

Njeriu e ndjen kur vdekja është afër, kjo është arsyeja që u thonë “lamutmirë” pak para ikjes

Thuajse gjithçka që ndjejmë apo ndodh përreth nesh është e pashpjegueshme dhe shkencëtarët janë në “luftë me veten” për ta kuptuar se si funksionojnë fenomenet e përditshme dhe jo vetëm. Por, ajo që mbetet padyshim misteri më i madh është vdekja. Pikërisht me këtë është marrë Shkolla e Psikologjisë nga …

Lexo më tepër »

Makina e lë të vdekur në vend, kush është 28-vjeçari shqiptar që vdiq mbrëmë në Itali

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmë në Policoro (Bari) të Italisë, ku një 28-vjeçar shqiptar ka gjetur vdekjen pasi është përplasur nga një makinë. Përmes të njohurve të 28-vjeçarit të ndjerë, JOQ.al mëson se identiteti i viktimës është Besmir Perona nga fshati Sul i Devollit. Qytetari, i njohur i Peronës …

Lexo më tepër »

Rreh vajzën dhe bën për spital djalin, kush është nëna “mostër” nga Gramshi

Dhunonte vazhdimisht dy fëmijët e saj, por një 41 vjeçare nga Gramshi ka rënë në prangat e policisë. Ajo u arrestua nga policia e Elbasanit pasi dyshohet se ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj fëmijëve të saj. Nëna “mostër” është identifikuar si Gentjana Abazi, banuese në fshatin Snosëm Gramsh. …

Lexo më tepër »