Lajme – Page 10 – Origjinale

Lajme

FOTO/ Tanke, luftanije, anije me avull: Këto janë varrezat më të çuditshme të mjeteve të braktisura

Nga biçikletat, tanket e deri të luftanijet – këto janë fotografitë e varrezave më bizare të braktisur të mjeteve. Fotografitë mahnitëse tregojnë mijëra vetura, kabina të telefonave, statuja dhe vende të pazakontë, ku janë vendosur për “të pushuar përgjithmonë”, transmeton Telegrafi. Derisa shumë prej këtyre veturave të ndryshkura, biçikletat e …

Lexo më tepër »

Histori e rrallë: Shqiptari ruajti 52 vjet në tavan vrimën e plumbit të zbuluesit amerikan (Foto)

Në shtator të vitit 1943, pas kapitullimit të Italisë fashiste në Shqipëri ishte përhapur lajmi aq i mirëpritur se aleatët anglo-amerikanë do të zbarkonin këtu. Kjo siç dihet nuk ndodhi, veçse opinioni ishte përgatitur. Por gjithë kjo shpresë nuk shkoi fare kot. Sado pak, (simbolike) një togë ushtarakësh amerikane të …

Lexo më tepër »

Ushtarët rusë do të bëhen “të pamposhtur”: Njihuni me çantën me të cilën ata do të pajisen deri në vitin 2020 (Video)

Sipas kreut të ushtrisë ruse, deri në vitin 2020, çdo ushtar do të marrë një çantë luftarake, të quajtur “Ratnik-3”, e cila pritet të përbëhet nga 40 komponentë. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një çantë, e cila, ndër tjerash, përfshin edhe armë, pajisje optike, pajisje …

Lexo më tepër »
error: