Shëndetësi – Page 10 – Origjinale

Shëndetësi

Sa është i dëmshëm alkooli në shtatzëni dhe derisa ushqeni beben me gji

Konsumimi i herëpashershëm i sasisë së vogël të alkoolit nuk do të ndikojë dukshëm në rritje dhe zhvillim të fëmijës suaj, mirëpo ekspertët tërheqin vërejtjen që nënat që i kanë foshnjat në gji dhe shtatzënat duhet të shmangin alkoolin. Gjithashtu alkooli mund të arrijë deri te fëmija juaj nëpërmjet qumështit, …

Lexo më tepër »

Shtypeni aspirinën, fërkojeni për flokë: Magji e cila do t’ju ngazëllejë!

Aspirina i bën flokët të butë, të shkëlqyeshëm dhe të bujshme, ndërkaq shumica e femrave kanë përvojë pozitive me eliminimin e qindpërqindtë të zbokthit duke e përdorur aspirinën. Duhet të dini edhe që aspirina nuk ushqen rrënjën e flokut, por ndikon në dukjen e jashtme të flokut, andaj efekti është …

Lexo më tepër »

Reaksionet alergjike nga kanakarët shtëpiakë – çfarë duhet të bëni?

Simptomat më të shpeshta të alergjisë janë teshtitja, kollitja, lotimi i syve, turfullimi, ndonjëherë edhe të kruarit e pjesëve të caktuara të trupit, kryesisht në ato pjesë që fëmija ka pasur kontakt duke e përkëdhelur kanakarin. Te alergjia nga kafshët fjala është pikërisht për reaksionin ndaj zbokthit të kafshëve, jargëve, …

Lexo më tepër »

Efekti i kësaj pijeje magjike i ka mahnitur doktorët! Heq kolesterolin dhe djeg dhjamin

Nivelet e larta të kolesterolit dhe dhjami i tepërt janë ndër problemet më të zakonshme nga të cilat vuajnë njerëzit ditët e sotme. Të dy këto dukuri e dëmtojnë shëndetin e përgjithshëm dhe shpin në probleme tjera serioze shëndetësore, transmeton Telegrafi. Kolesteroli është substancë e cila gjendet në gjak, ndërsa …

Lexo më tepër »

Efekti i kësaj PIJE i ka MAHNITUR edhe DOKTORËT! Zvogëlon KOLESTEROLIN dhe DJEGË DHJAMIN

Nivelet e larta të kolesterolit dhe dhjami i tepërt janë ndër problemet më të zakonshme nga të cilat vuajnë njerëzit ditët e sotme. Të dy këto dukuri e dëmtojnë shëndetin e përgjithshëm dhe shpin në probleme tjera serioze shëndetësore, transmeton Telegrafi. Kolesteroli është substancë e cila gjendet në gjak, ndërsa …

Lexo më tepër »