Teknologji – Origjinale

Teknologji

Njihuni më super-aeroplanin e Ushtrisë amerikane, ai vërtet është një “bishë” (Foto/Video)

“Lockheed C-5 Galaxy” është aeroplani me kapacitetin më të madh transportues në Ushtrinë amerikane dhe njëkohësisht aeroplani i tretë më i madh në botë. Ky aeroplan me dy kuverta ka kapacitet mbajtje brenda tij prej rreth 122 tonësh, me kuvertën e poshtme që shërben për ngarkesë, ndërsa e e përparmja …

Lexo më tepër »

Dron-ambulancë: Shpikja e re që mund t’ia shpëtojë jetën miliona njerëzve (Foto/Video)

Në disa zona rurale, njerëzit shpesh detyrohen të presin për orë të tëra për tretman mjekësor.  Por me dron-ambulancën e re që është dizajnuar, ky problem në mënyrë rrënjësore do t’ua zgjidhte njëherë e përgjithmonë problemet njerëzve, transmeton Telegrafi. Koncepti i ri i këtij dron-ambulancë nuk ka nevojë për pilot, …

Lexo më tepër »

Pas 30 viteve i mbyllur në garazhë zbulohet BMW M1 që i përket një koleksioni të rrallë, nuk do të besoni sa do të kushtojë tani! (Foto)

Në një garazh në Itali, është zbuluar makina nga koleksioni prej vetëm 453 njësive.  Kjo veturë e lansuar në periudhën 1978-1981, i përket linjës M1 të kompanisë gjermane, transmeton Telegrafi. Mirëpo, në vend se të vozitej nëpër rrugë, kjo BMW ka mbledhur pluhur për 30 vite, duke qëndruar mbyllur në …

Lexo më tepër »