Teknologji – Page 7 – Origjinale

Teknologji

Njihuni më super-aeroplanin e Ushtrisë amerikane, ai vërtet është një “bishë” (Foto/Video)

“Lockheed C-5 Galaxy” është aeroplani me kapacitetin më të madh transportues në Ushtrinë amerikane dhe njëkohësisht aeroplani i tretë më i madh në botë. Ky aeroplan me dy kuverta ka kapacitet mbajtje brenda tij prej rreth 122 tonësh, me kuvertën e poshtme që shërben për ngarkesë, ndërsa e e përparmja …

Lexo më tepër »

Dron-ambulancë: Shpikja e re që mund t’ia shpëtojë jetën miliona njerëzve (Foto/Video)

Në disa zona rurale, njerëzit shpesh detyrohen të presin për orë të tëra për tretman mjekësor.  Por me dron-ambulancën e re që është dizajnuar, ky problem në mënyrë rrënjësore do t’ua zgjidhte njëherë e përgjithmonë problemet njerëzve, transmeton Telegrafi. Koncepti i ri i këtij dron-ambulancë nuk ka nevojë për pilot, …

Lexo më tepër »
error: