Ballina / Teknologji / Dron-ambulancë: Shpikja e re që mund t’ia shpëtojë jetën miliona njerëzve (Foto/Video)

Dron-ambulancë: Shpikja e re që mund t’ia shpëtojë jetën miliona njerëzve (Foto/Video)

Në disa zona rurale, njerëzit shpesh detyrohen të presin për orë të tëra për tretman mjekësor.

 Por me dron-ambulancën e re që është dizajnuar, ky problem në mënyrë rrënjësore do t’ua zgjidhte njëherë e përgjithmonë problemet njerëzve, transmeton Telegrafi.

Koncepti i ri i këtij dron-ambulancë nuk ka nevojë për pilot, dhe falë hapësirës së vogël mund të aterroi në rrugë të ngushta dhe terrene malore, për dallim nga helikopterët gjigant që një gjë të tillë nuk mund ta bëjnë.

Ky dron-ambulancë është dizajnuar nga kompania Argodesign në Austin, Teksas.

Mark Rolston, bashkëthemelues i kompanisë, ka deklaruar se ky koncept do të mund t’ua shpëtonte jetën miliona njerëzve. /Telegrafi/

Shikoni edhe

Ja përse nuk bën ta përdorni telefonin nëse ju ka thyer ekrani

Mbase me telefonat kurrë nuk mund të jemi mjaft të kujdesshëm. Njëra ndër gjërat më …

Lexojeni këtë nëse e përdorni shumë Facebook-un

Përdorimi i madh i rrjeteve sociale mund të ndikojë në aftësitë tuaja morale dhe njohëse, …

error: