Nuk do e besoni çfarë do ndodhë në Shqipëri këto ditë, kujdes gjatë..

Pjesa më e madhe e Europës, duke përfshirë këtu edhe Europën Juglindore dhe Shqipërinë, do të përjetojnë temperatura të larta deri në fund të muajit Maj 2018, sipas Meteoalb

Parashikimi i motit për ditën e ejte është:

Moti mbetet me kthjellime vranësira kalimtare; më të shpeshta në Veri dhe pjesërisht në Qendër.

Por, pasditja vijon kryesisht me kthjellime në zonat Perëndimore ndërsa Veriu dhe zonat Lindore do kenë vranësira të shpeshta e shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes por mesdita ruan vlera konstante në vend; perjashtuar një rritje të lehtë në zonat Qendrore.