Loja tradicionale e rajonit të Rugovës, në mesin e lojërave më të rrezikshme të botës

Në një tekst të publikuar nga media prestigjioze amerikan, Business Insider, një nga lojërat tradicionale kosovare është radhitur si njëra prej lojërave më të rrezikshme të botës. Ngjitja në shilar, një nga lojërat tradicionale të rajonit të Rugovës në Kosovë, konsiderohet si njëra nga lojërat më të rrezikshme tradicionale të …

Lexo më tepër »

Nuk jua merr mendja se sa shqiptarë janë në facebook, ja renditja ne Europë

Rrjetet sociale po bëhen pjesë e përditshmërisë për një pjesë të madhe të shqiptarëve, sidomos të rinjve. Të dhënat e fundit të Internetworldstat tregojnë se Shqipëria ka 1.4 milionë përdorues të Facebook, një shifër që është gati sa 50% e totalit të popullsisë që jeton brenda vendit, raporton Monitor. Por, …

Lexo më tepër »

Kush është gjyqtari pa shtëpi që u bë milioner me një rrogë

Anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, autoritetit përgjegjës për kontrollin, ndëshkimin dhe vlerësimin moral të gjyqtarëve, i lënë pas anëtarët e Gjykatës së Lartë, Gjykatës Kushtetuese dhe disa prej gjyqtarëve të gjykatave të shkallës së parë dhe apelit, sa i përket pasurive të paluajtshme dhe llogarive bankare që posedojnë. …

Lexo më tepër »

Aktori turk kontakton këngëtaren shqiptare, ajo i publikon sms-të private

Është një këngëtare mjaft e njohur në vendin tonë me një sërë bashkëpunimesh të suksesshme si ato me Bleron dhe Ermal Fejzullahun, e duket se tani ka tërhequr vëmendjen e producentëve të huaj. Po flasim për këngëtaren simpatike Aida Doci. Këngëtarja është kontaktuar në rrjetin social ‘Instagram’ nga aktori dhe …

Lexo më tepër »