“Unë jam në luftë me kancerin dhe e dua shumë jetën, nuk dua që paratë të bëhen pengesa që unë të jetoj”

Ndoshta tani jeni të zënë me punën, shtëpinë, me një bisedë miqsh në kafene. Ndoshta tani nuk keni kohë të merreni me asgjë, por Ajla e vogël ju lutet për pak vëmendje. 3-vjeçarja mes buzëqeshjes dhe dhimbjes në sy ju lutet që të lexoni thirrjen e saj… Unë jam një …

Lexo më tepër »

FOTO/ Tanke, luftanije, anije me avull: Këto janë varrezat më të çuditshme të mjeteve të braktisura

Nga biçikletat, tanket e deri të luftanijet – këto janë fotografitë e varrezave më bizare të braktisur të mjeteve. Fotografitë mahnitëse tregojnë mijëra vetura, kabina të telefonave, statuja dhe vende të pazakontë, ku janë vendosur për “të pushuar përgjithmonë”, transmeton Telegrafi. Derisa shumë prej këtyre veturave të ndryshkura, biçikletat e …

Lexo më tepër »

Histori e rrallë: Shqiptari ruajti 52 vjet në tavan vrimën e plumbit të zbuluesit amerikan (Foto)

Në shtator të vitit 1943, pas kapitullimit të Italisë fashiste në Shqipëri ishte përhapur lajmi aq i mirëpritur se aleatët anglo-amerikanë do të zbarkonin këtu. Kjo siç dihet nuk ndodhi, veçse opinioni ishte përgatitur. Por gjithë kjo shpresë nuk shkoi fare kot. Sado pak, (simbolike) një togë ushtarakësh amerikane të …

Lexo më tepër »