Arkiva e Etiketimeve: arsyeja

Kjo është arsyeja e çuditshme përse shikoni një spektakël fishekzjarresh e dritash kur mbyllni sytë

Të gjithë e kanë përjetuar ndjesinë e mëposhtme: të mbyllësh sytë apo t’i fërkosh e më pas të shohësh ngjyra e xixa sikur në kokë të kenë shpërthyer dhjetra fishekzjarre. Pas këtij vizioni kaq të gjallë të mbushur me ngjyra fshihet një term shkencor (fosfene) ashtu si dhe një shpjegim. …

Lexo më tepër »

Mban kafaz në kokë! Çelësin e ka vetëm gruaja, arsyeja do t’ju befasojë

Një masë padyshim drastike kjo për të lënë duhanin! Duhanpirësit e vërtetë kur të vendosin të ndërpresin pirjen e duhani ballafaqohen me shumë probleme. Madje ata përdorin metoda të ndryshme, dëgjojnë të gjithë këshillimin e rrethit, përdorin pilula të ndryshme kundër pirjes së duhanit, por kur asgjë nuk ndihmon, ata …

Lexo më tepër »