Arkiva e Etiketimeve: thone

Thonë se mjalti dhe kanella të bëjnë mirë, por ja se çfarë kanë lënë pa ju thënë!

Shkencëtarët pohojnë se mjalti është shumë efikas në trajtimin e sëmundjeve të shumta dhe kur kombinohet me kanellën, ajo bëhet një armë vdekjeprurëse për viruset, nivelet e larta të kolesterolit dhe sheqerit në gjakun tuaj dhe shumë armiqve të tjerë në shëndetin tonë. Mund të duket e pamundur, por një …

Lexo më tepër »

Bora dhe shiu po largohen nga Shqipëria, por e keqja akoma s’ka kalur! Ja çfarë thonë meteorologët

Kthjellime të shkurtra dhe vranësira të shpeshta të shoqëruara nga reshje të pakta shiu e dëbore do të ketë në Jug ndërsa reshje të izoluara, priten në Qender dhe Veri. Pasditja përmirëson kushtet e motit në pjesën më të madhe të vendit por Juglindja mbetet me reshje të izoluara dëbore …

Lexo më tepër »

Njeriu e ndjen kur vdekja është afër, kjo është arsyeja që u thonë “lamutmirë” pak para ikjes

Thuajse gjithçka që ndjejmë apo ndodh përreth nesh është e pashpjegueshme dhe shkencëtarët janë në “luftë me veten” për ta kuptuar se si funksionojnë fenomenet e përditshme dhe jo vetëm. Por, ajo që mbetet padyshim misteri më i madh është vdekja. Pikërisht me këtë është marrë Shkolla e Psikologjisë nga …

Lexo më tepër »

Në familjen e Aldisonit të gjithë të shokuar: Ja çfarë thonë për historinë e djalit të tyre me Arielën

Në familjen e Aldison Belulaj, djalit që vrau vajzën që dashuronte, Ariela Muratin, të gjithë janë të shokuar nga kjo ngjarje. Ata njihen në fshatin Zharrës si njerëz pa probleme dhe të qetë. Babai i Aldisonit është pjesë e një orkestre në fshat dhe u binte sazeve nëpër dasma. Aldisoni …

Lexo më tepër »